Męczy Cię bezsenność? Jest na to rada!

 

 

Jeśli cierpisz na bezsenność najlepiej rozumiesz, co znaczy nieprzespana noc. Twoje całe życie wydaje się rozsypywać, jeśli nie masz 6-8 godzin dobrej jakości snu (głęboka faza REM) w ciągu doby.

Oto kilka kluczowych czynników, które powinny być wzięte pod uwagę przy walce z bezsennością.

Przede wszystkim wybudzanie się w nocy po kilku godzinach snu i problemy z ponownym zaśnięciem ma silne powiązanie z tym, co kilka godzin temu się zjadło lub wypiło. Winne są najczęściej produkty z wysoką zawartością cukru, alkohol, ostre potrawy i oczywiście napoje zawierające kofeinę.

Jeśli masz niedobory chromu, wanadu, manganu i innych składników odżywczych możesz doświadczać zaburzeń równowagi cukrowej w nocy, co objawia się właśnie tym, że wybudzasz się i nie potrafisz ponownie zasnąć.

Kolejny czynnik warty rozważenia to tzw. „hormony szczęścia” odpowiedzialne m.in. za efektywny sen.

Jednym z nich jest serotonina mająca właściwości anty depresyjne. Organizm ludzki produkuje serotoninę z aminokwasu zwanego tryptofanem. Niestety wraz z wiekiem oraz gdy jesteśmy mocno zestresowani poziom serotoniny maleje.

Mnóstwo badań pokazuje, że niski poziom tryptofanu prowadzi do bezsenności, niespokojnego snu, wybudzania się w nocy itp.

Od wielu lat naukowcy udowadniają, że tryptofan umożliwia dobry sen u wielu ludzi bez żadnych skutków ubocznych. Co więcej, tryptofan zwiększa jasność umysłu w ciągu dnia, zmniejsza depresję, pms (napięcie przedmiesiączkowe), lęki oraz objawy fibromialgii równie dobrze jak węglowodanowe zachcianki, objadanie się i terapia alkoholowa.

Niedobory witaminy B6 oraz cynku mogą również prowadzić do problemów ze snem. Tak często spotykany niedobór witaminy B6 potrafi uniemożliwić zaśnięcie przez całą noc. Jeśli masz podwyższony poziom kwasu kynureninowego i niski poziom tryptofanu, to czego Twój organizm potrzebuje jest właśnie wyrównanie poziomu witaminy B6.

Nie zapomnij również uzupełnić niedoborów cynku, który jest niezbędny do aktywacji witaminy B6 w jej aktywna formę, która z kolei jest odpowiedzialna za konwersję tryptofanu do serotoniny.

Pamiętaj, że serotonina, tak bardzo potrzebna dla efektywnego snu i dobrego samopoczucia w ciągu dnia jest produkowana nie tylko w mózgu!

Zdecydowana większość serotoniny bo aż 95% jest produkowana w naszych JELITACH! Jeśli masz gazy, wzdęcia, biegunki, zaparcia, czy inne dolegliwości związane z pracą jelit, oznacza to, że Twoje jelita nie są w dobrej kondycji. Dopóki więc nie naprawisz stanu swoich jelit, Twój problem z bezsennością najprawdopodobniej nie zostanie rozwiązany. Więcej informacji na temat jelit znajdziesz w poniższych artykułach:

Dlaczego tak ważne są zdrowe jelita

Co zrobić, aby wzmocnić odporność?

Nieszczelne jelita, czyli Zespół Jelita Przesiąkliwego

7 oznak, że masz nieszczelne jelita

 

Źródło:

Functional Medicine University 

www.FunctionalMedicineUniversity.com

Pozdrawiam,

Iwona Prażmo