Nieszczelne, cieknące, dziurawe, przesiąkliwe jelito – takie są nazwy potoczne. Naukowa nazwa to Zespół Jelita Przesiąkliwego. Jest to rozluźnienie ścisłych połączeń między enterocytami, co skutkuje wzrostem przesiąkliwości jelita. Zmiany są mikroskopijne i niewidoczne na kolonoskopii.
Skąd wiemy, że mamy nieszczelne jelita?
30 % osób z nieszczelnymi jelitami nie odczuwa żadnych dolegliwości ze strony układu trawiennego. Podobnie jest z odczuwaniem nietolerancji pokarmowych. Część osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe nie widzi u siebie żadnych objawów bezpośrednio związanych z układem trawiennym. Niektórzy nawet po usunięciu nietolerowanego pokarmu nie odczuwają większych zmian poza np. lepszymi wynikami badań, upragnioną utratą wagi, stopniową poprawą funkcjonowania organizmu.
Możemy mieć nieszczelne jelita jeśli mamy takie dolegliwości jak:
- trądzik
- wszelkie dolegliwości skórne: swędzenie, pokrzywka, łuszczyca, egzema, atopia
- wszelkie choroby jelit, sibo
- choroby autoimmunologiczne
- alergia
- zaparcia, biegunki, niestrawności, przelewanie
- depresja
- zaburzenia koncentracji
- zespół aspergera, autyzm
- grzybica
Co przyczynia się do nieszczelności jelit?
- dieta (zboża zawierające lektyny np. gluten, są zmodyfikowane genetycznie; cukier; nabiał uht, oleje roślinne)
- niedokwaśność żołądka (leki IPP)
- brak enzymów trawiennych
- alkohol
- dyzbioza jelit
- pasożyty
- przerost candidy
- chroniczny stres
- przeładowanie toksynami (leki, dodatki do żywności, bisfenole, fluor i chlor w wodzie, plomby amalgamatowe, kosmetyki, chemia)
- kwas acetylosalicylowy, antybiotyki, leki psychotropowe
- nadmiar aktywności fizycznej
- nadmierna suplementacja kwasem L-askorbinowym
- niedobór aminokwasów takich jak: L-glutamina, prolina, glicyna
- niedobór węglowodanów złożonych
- niewłaściwa flora matki, poród przez CC, nadmierna sterylność
- substancje antyodżywcze (lektyny)
- rośliny psiankowate
- zaburzenia gospodarki hormonalnej
- brak kwasów tłuszczowych długołańcuchowych
- nadmiar kwasówtłuszczowych omega 6
- zaparcia i biegunki
- infekcje wirusowe, czy bakteryjne (grypa jelitowa, żołądkowa)
- nietolerancje pokarmowe
Czynników prowadzących do rozszczelnienia jelit jest sporo. Mimo wszystko, gdy w jelitach jest zdrowa flora jelitowa, jelita powinny szybko wrócić do formy po jednorazowej ekspozycji na tego typu czynnik. Przy dłuższej ekspozycji z odzyskaniem formy może być gorzej.
Co więc zrobić, aby wspomóc regenerację jelit? Przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę. Podstawą są produkty ekologiczne dobrej jakości, mające jak najmniejszy kontakt z substancjami chemicznymi, hormonami, antybiotykami itd. Oznacza to przestawienie się w 100% na dobre ekologiczne mięso, warzywa i owoce, zero zakupów w zwykłych sklepach. W okresie naprawy jelit należy usunąć wszystkie produkty spożywcze powodujące rozszczelnienie jelit takie jak: zboża, nabiał, rośliny psiankowate, strączki, orzechy, nasiona, a także produkty których nasz organizm nie toleruje (można je sprawdzić za pomocą testu na nietolerancje pokarmowe). Warto zadbać o równowagę kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3, których stosunek powinien wynosić od 1:1 do 3:1. Ze względu na złą jakoś dostępnych ryb, zalecam tutaj suplementację naturalnym preparatem omegi-3 nie zawierającym metali ciężkich. Kluczową sprawą w utrzymaniu jelit w dobrej kondycji jest odpowiednia flora bakteryjna. Większość ludzi ma niestety z tym problem. Warto zrobić odpowiednie badania na skład flory bakteryjnej w jelitach i dopasować suplementację odpowiednimi probiotykami. Jeśli jest taka potrzeba należy usunąć wszelkie pasożyty. Warto wykonać Analizę Pierwiastkową Włosów, aby sprawdzić zawartość pierwiastków toksycznych – być może pierwotną przyczyną pogorszenia stanu jelit i rozwoju patogennych bakterii są metale ciężkie. Przykładowo rtęć zawarta w amalgamatach jest częstą przyczyną przesiąkliwości jelit.
Ponieważ organizm jest bardzo skomplikowany i procesy biochemiczne wpływają na siebie nawzajem, w podejściu holistycznym lecząc jedno schorzenie bierze się pod uwagę funkcjonowanie całego organizmu. W uproszczeniu należy wyleczyć wszystkie dysfunkcje, które mogą wpływać na dane schorzenie. Ponieważ jelita są ściśle związane z mózgiem, na stan jelit ogromny wpływ będzie miało nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne. Na pewno już to kiedyś odczuliście przed jakimś ważnym wydarzeniem np. przed ważnym egzaminem. Jelita momentalnie reagują na stres bólem brzucha, rozwolnieniem, czy biegunką. Permanentny stres potrafi w dużym stopniu rozszczelnić jelita i pogorszyć jego funkcjonowanie. Jeśli więc chcemy, aby nasze jelita dobrze funkcjonowały musimy się zatroszczyć o nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne, zmienić stresującą pracę, zakończyć toksyczny związek itp.
Jak przy każdym schorzeniu ważnym czynnikiem jest również aktywność fizyczna, która jest czymś, czego organizm potrzebuje dla prawidłowego funkcjonowania. Organizm jest zaprogramowany, że powinien mieć wysiłek fizyczny – mniejszy, czy większy, siłowy, czy aerobowy – to już kwestia indywidualna. Faktem jest, że aktywność fizyczna jest lekarstwem zarówno dla naszego ciała jak i duszy i powinna być niezbędnym elementem każdej kuracji leczniczej, również przy leczeniu jelit. Dla każdego optymalna jest inna aktywność fizyczna, nie każdy powinien ćwiczyć na siłowni.
Iwona Prażmo
Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: