Rozgrzewająca kawa wg przepisu dr Kubata
Kawa z przyprawami korzennymi to idealny pomysł na chłodne dni. Jest delikatna, cudownie rozgrzewa, pobudza i przy tym wzmacnia tarczycę.
SZARLOTKA BEZ GLUTENU I BEZ JAJEK
Przepis dla zapracowanych – prosty i szybki 🙂 Polecam! SKŁADNIKI: 3 kg jabłek 1 szkl. mąki gryczanej 1 szkl. mąki jaglanej 1 szkl. mąki ziemniaczanej 2 łyżeczki proszku do pieczenia ¾ szkl. ksylitolu 2 garści rodzynek 4 łyżki oleju kokosowego Jabłka obrać ze skórki i pokroić na dość małe kawałki. Wymieszać z ksylitolem i rodzynkami. Pozostawić na 2 godziny. Dodać tłuszcz kokosowy, następnie dodać suche składniki i wymieszać. Ciasto powinno być gęste. Wyłożyć na dużą blachę piec w piekarniku w 200 stopniach przez około godzinę. Smacznego!
Pierwsze dni na diecie niskowęglowodanowej
Podstawą diety większości ludzi są potrawy węglowodanowe. Nic dziwnego w końcu Piramida Zdrowe Żywienia zaleca, żeby produkty węglowodanowe przeważały w diecie. Dieta oparta na Piramidzie Zdrowego Żywienia niestety nie sprawdza się w odchudzaniu. Kto zna podstawy biochemii ten doskonale rozumie, że nie od tłuszczów się tyje, lecz od węglowodanów. Za odkładanie tkanki tłuszczowej odpowiedzialna jest insulina – hormon wytwarzany przez trzustkę w odpowiedzi na wzrost glukozy we krwi. Jeśli cały czas podbijamy sobie poziom insuliny we krwi spożywając, co chwilę kolejne porcje węglowodanów, przeciwstawny do insuliny hormon – glukagon, który umożliwia nam spalanie tkanki tłuszczowej, przez większość czasu jest zablokowany.
Nieszczelne jelita, czyli Zespół Jelita Przesiąkliwego
Nieszczelne, cieknące, dziurawe, przesiąkliwe jelito – takie są nazwy potoczne. Naukowa nazwa to Zespół Jelita Przesiąkliwego. Jest to rozluźnienie ścisłych połączeń między enterocytami, co skutkuje wzrostem przesiąkliwości jelita. Zmiany są mikroskopijne i niewidoczne na kolonoskopii. Skąd wiemy, że mamy nieszczelne jelita? 30 % osób z nieszczelnymi jelitami nie odczuwa żadnych dolegliwości ze strony układu trawiennego. Podobnie jest z odczuwaniem nietolerancji pokarmowych. Część osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe nie widzi u siebie żadnych objawów bezpośrednio związanych z układem trawiennym. Niektórzy nawet po usunięciu nietolerowanego pokarmu nie odczuwają większych zmian poza np. lepszymi wynikami badań, upragnioną utratą wagi, stopniową poprawą funkcjonowania organizmu.