Najczęściej spotykane objawy nietolerancji glutenu

 

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych (gliadyny i gluteniny) występującą w niektórych zbożach: pszenicy, jęczmieniu, życie. Gluten to właśnie ten magiczny składnik odpowiedzialny za tworzenie idealnej struktury ciasta, puszystość, elastyczność, odpowiednie wyrastanie itd. Właśnie między innymi dlatego pszenica została zmodyfikowana tak, żeby glutenu było jeszcze więcej niż pierwotnie, a dzięki temu ciasta i chleby lepiej wyrastały, proces wytwarzania pieczywa był sprawniejszy, tańszy itd.

Gluten jest białkiem, którego organizm ludzki nie umie wykorzystać – ma spore problemy, żeby go strawić. To powoduje liczne problemy zaczynające się już w jelitach, a kończące się na stanie zdrowia całego organizmu. Przede wszystkim nadmierne spożywanie glutenu zwiększa przepuszczalność jelit i jest związane z istnieniem chronicznych stanów zapalnych w całym organizmie. Badania dowodzą, że gluten jest bezpośrednio związany z powstawaniem i rozwojem chorób autoimmunologicznych i zmniejsza wchłanianie mikroelementów w jelitach (głównie żelaza, wapnia, cynku, selenu, witaminy D), co prowadzi do niedoborów i związanych z nimi konsekwencji.

Są ludzie, którzy lepiej tolerują gluten, są też ludzie, którzy gorzej go tolerują. U jednych i drugich nadmiar glutenu będzie szkodliwy.

Jeśli występują u Ciebie poniższe objawy, prawdopodobnie przegiąłeś z ilością spożywanego glutenu i najwyższa pora, żeby coś z tym zrobić!

 

NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE OBJAWY NIETOLERANCJI GLUTENU TO:

  • Krostki/wysypka na ramionach – pojawiające się nie wiadomo skąd, czasem z białymi czubkami, czasem delikatnie swędzące, czasem przypominające szorstką „gęsią skórkę”.

 

  • Migreny, częste bóle głowy – bardzo często wynikają z nietolerancji właśnie glutenu. W swojej praktyce zauważyłam, że osoby, które wyeliminowały całkowicie gluten przestały się skarżyć na jakiekolwiek bóle głowy.

 

  • Problemy trawienne – mogą się objawiać w różnoraki sposób. Od wzdęć, zaparć, bóli brzucha, po biegunki, uczucie ciężkości po posiłku, czy syndrom jelita wrażliwego.

 

  • Mgła mózgowa – objawia się jakby okresowym zamgleniem umysłu, mniejszą koncentracją, problemami z zebraniem myśli. Często nietolerancja glutenu może powodować również objawy takie jak rozdrażnienie, nerwowość, czy irracjonalne zmiany nastroju – praktycznie jak przy PMS 🙂

 

  • Ciągłe zmęczenie – częsty lub ciągły brak energii, chęci do działania, nadmierna senność.

 

  • Przybieranie na wadze – wynikające ze stanów zapalnych wywołanych przez gluten lub niedoborów składników odżywczych spowodowanych zwiększeniem przepuszczalności jelit i zahamowaniem wchłaniania mikroelementów. Spożywanie glutenu jest najczęściej związane również ze spożywaniem dużej ilości produktów pszennych, która ma właściwości silnie insulinogenne. Jeśli są problemy ze zgubieniem nadmiernych kilogramów pierwszym krokiem powinno być więc odstawienie glutenu, a na pewno pszenicy!

Jeśli powyższe objawy Ciebie dotyczą (nie muszą być wszystkie, wystarczy nawet jeden) koniecznie wyeliminuj gluten z diety na jakiś czas lub przynajmniej go ogranicz. Po tym czasie powinieneś zauważyć wyraźne zmiany w samopoczuciu, przekonać się jak wpływa gluten na Twój organizm i świadomie zdecydować, czy faktycznie warto go spożywać w dużych ilościach!

Pozdrawiam,

Iwona Prażmo