Dieta przez internet? Dlaczego nie?

office-624749_1920

Większość ludzi ma mieszane uczucia odnośnie konsultacji dietetycznych prowadzonych przez internet. No bo niby jak dietetyk ma przygotować indywidualnie dobrany plan dietetyczny skoro nawet nie widział pacjenta? Na początku też tak myślałam i nawet uważałam, że to bardzo nieprofesjonalne ze strony dietetyka i jest to wręcz robienie pacjenta w balona. Aż do momentu, gdy wyjątkowo zgodziłam się poprowadzić taką konsultację przez internet z racji, że pacjentka mieszkała daleko i nie miała możliwości dojechania. Wbrew moim wyobrażeniom na temat tego typu konsultacji, dobrze wykonana konsultacja internetowa nie jest zła 🙂 Oczywiście konsultacja konsultacji nie równa! Wszystko zależy od nastawienia dietetyka. Ja staram się traktować takie konsultacje równie poważnie jak te na żywo.

Wydawałoby się, że nie da się poznać wystarczająco potrzeb pacjenta poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy. Nie prawda! Pacjent ma za zadanie wypełnić bardzo szczegółowy kwestionariusz, którego prawdopodobnie nie zdążylibyśmy przerobić podczas godzinnej konsultacji na żywo. Często podczas konsultacji na żywo pozostają niewyjaśnione kwestie, które gdzieś zaginęły podczas aktywnie prowadzonej rozmowy. Tak się dzieje bardzo często, mimo, że konsultacja jest przeprowadzana zgodnie z planem kwestionariusza. Zdarza się, że rozmowa nagle schodzi na inny temat, a poprzednia kwestia nie została do końca wyjaśniona. Wypełniając kwestionariusz przez internet nie ma takiej opcji. Pytania są bardzo szczegółowe, a każda nie do końca wyjaśniona kwestia zostaje wyjaśniona w kolejnym mailu, przez Skypa, bądź telefonicznie.

Jeśli wydaje Ci się, że się naprodukujesz w kwestionariuszu, czy podczas prowadzenia dzienniczka żywieniowego, a ja jedynie na to zerknę, to jesteś w dużym błędzie. Gwarantuję Ci, że każde Twoje słowo dokładnie przeanalizuję i poświęcę wystarczającą ilość czasu, żeby przygotować odpowiedni kierunek żywieniowy. Mając wszystkie potrzebne informacje na temat zdrowia pacjenta przed oczami (wyniki badań, szczegółowo wypełniony kwestionariusz oraz dzienniczek żywieniowy) jest mi o wiele wygodniej przygotować zalecenia, bo mam więcej czasu do zastanowienia się nad danym przypadkiem i, co ważne, jestem w stanie na spokojnie przeanalizować dzienniczek żywieniowy, na co często brakuje czasu podczas wizyty. Często ułożenie diety wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Coraz więcej ludzi boryka się ze skomplikowanymi problemami zdrowotnymi, dla których odpowiednie diety wykluczają siebie nawzajem, a do tego dochodzi jeszcze odpowiednia aktywność fizyczna. Czasem muszę się po prostu przespać z danym przypadkiem, żeby ułożyć optymalny plan żywieniowy, który faktycznie komuś pomoże.

Kolejna rzecz, która skłoniła mnie w stronę konsultacji prowadzonych drogą elektroniczną jest fakt, że obecnie jestem jeszcze na urlopie macierzyńskim, prowadzenie konsultacji na żywo jest w danym momencie niemożliwe, a prowadzenie bloga i konsultacji przez internet okazały się dla mnie prawdziwym wybawieniem, jeśli chodzi o spełnianie się zawodowo. Wkrótce planuję otworzyć gabinet dietetyczny, ale na daną chwilę, mogę zaoferować wam konsultacje dietetyczne prowadzone przez internet, które są równie efektywne i profesjonalne jak te na żywo! Gwarantuję 🙂

Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego! Najpierw jednak zapoznaj się z moim postem Jak przygotować się do konsultacji dietetycznej?

nr tel. 515 980 705

e-mail: iwonaprazmo@gmail.com

Pozdrawiam,

Iwona Prażmo