Wysoki cholesterol we krwi? Poznaj przyczyny!

 

bananas-282313_1920

„Nie jedz tyle tłuszczu, bo będziesz mieć wysoki cholesterol” – na pewno nie raz słyszeliście taki komentarz.

Nie jest to prawda. 80% cholesterolu znajdującego się we krwi wytwarzane jest przez sam organizm. Zaledwie 20% pochodzi z diety. Skąd więc bierze się podwyższony poziom cholesterolu we krwi? Żeby wam to wyjaśnić przedstawię wam skrócony schemat powstawania cholesterolu w organizmie.

schemat syntezy cholesterolu

 

Jak widać na schemacie, cholesterol powstaje ze związku o nazwie acetoacetyl-CoA przy pomocy enzymu zwanego reduktazą HMG-CoA. To własnie na ten enzym działają hamująco statyny – leki zmniejszające poziom cholesterolu we krwi, tak ochoczo przepisywane pacjentom z wysokim poziomem cholesterolu. Stosowanie statyn jest bardzo niebezpieczne i prowadzi do wielu efektów ubocznych, m.in bólu mięśni czy utraty pamięci, co związane jest ze zmniejszeniem poziomu Koenzymu Q10  – nośnika energii w komórkach. Jego niedobór jest niebezpieczny głównie dla komórek mięśniowych, także komórek mięśni sercowych. Ale o tym będzie jeszcze kolejny post. Reduktaza HMG-CoA jest stymulowana przez …. INSULINĘ! A więc nadmiar insuliny będzie powodował zwiększenie syntezy cholesterolu w organizmie. A kiedy podnosi się poziom insuliny? Oczywiście wtedy, gdy spożywamy za dużo węglowodanów prostych. Czy nie prościej byłoby lekarzowi zalecić pacjentowi unikanie cukrów prostych, zamiast przepisywania leku z tak wieloma skutkami bocznymi? No, ale kto by wtedy na tym zarobił?…

Wysoki poziom cholesterolu we krwi może mieć także inne przyczyny takie jak niedobór magnezu, obciążenie wątroby, niedoczynność tarczycy, problemy z nerkami, czy odwodnienie. Najczęstszą przyczyną jest jednak spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów prostych, alkoholu, oraz produktów glutenowych. Wymienione produkty silnie pobudzają wydzielanie insuliny, a także nadmiernie  pobudzają układ immunologiczny zwiększając stany zapalne w organizmie. Warto jeszcze wspomnieć o tłuszczach trans, które również przyczyniają się do zwiększenia syntezy cholesterolu prawdopodobnie poprzez ich charakter prozapalny i tworzenie mikrouszkodzeń w ścianach naczyń krwionośnych, a co za tym idzie, wymuszanie zwiększenia procesów naprawczych w organizmie (m.in syntezy cholesterolu).

Pozdrawiam,

Iwona Prażmo

Dodaj komentarz