Dieta większości ludzi jest bardzo uboga w składniki odżywcze, witaminy i minerały, ale jednocześnie nafaszerowana chemią i toksynami, a oprócz tego większość z nas boryka się z chronicznym stresem i mniejszą lub większą dysbakteriozą w układzie pokarmowym. W związku z tym coraz częściej wiąże się różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne z Zespołem Jelita Przesiąkliwego (Gut Syndrome, nieszczelne jelita, dziurawe jelita, przeciekające jelita). Medycyna konwencjonalna w końcu potwierdziła, że faktycznie taka jednostka chorobowa jak Zespół Jelita Przesiąkliwego istnieje.
Może Ci się to wydawać zaskakujące jak wiele chorób jest wynikiem nadmiernej przesiąkliwości jelita. Hipokrates – ojciec medycyny mówił, że wszystkie choroby mają swój początek w jelitach – dzisiaj okazuje się, że już wtedy miał absolutną rację!
W Zespole Jelita Przesiąkliwego w ściankach jelit tworzą się dziurki, mikrotunele, poprzez które mogą przechodzić do krwi różne substancje takie jak toksyny, bakterie, niedotrawione resztki pokarmowe. Gdy do tego dojdzie tworzy się stan zapalny prowadzący do wielu chorób.
Zastanawiasz się, czy i Ty cierpisz na Zespół Przesiąkliwego Jelita?
7 oznak nieszczelnego jelita:
1. Nietolerancje pokarmowe i alergie
Przyczyną występowania nietolerancji pokarmowych jest często przeciekające jelito. Substancje pochodzące z pokarmu przedostają się do krwiobiegu poprzez szczeliny w ściankach jelit i pobudzają układ immunologiczny do produkcji przeciwciał, co powoduje, że organizm jest bardziej wrażliwy na dane pokarmy.
2. Choroby związane z zapaleniem jelit
Węgierscy naukowcy niedawno odkryli, że podwyższony poziom przesiąkliwości jest często zlokalizowany w jelicie grubym u pacjentów cierpiących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i zespole jelita wrażliwego. Z kolei u pacjentów z chorobą Crohna, nadmierna przesiakliwość jelita jest standardem.
3. Choroby autoimmunologiczne
Podwyższony poziom zonuliny (białka odpowiedzialnego za regulację przepuszczalności ścianek jelit) prowadzi do zaburzeń autoimmunologicznych, do powstawania procesów zapalnych, a także ognisk nowotworowych.
4. Chora tarczyca
Jako, że nadmierna przepuszczalność jelit prowadzi do powstawania chorób autoimmunologicznych, prowadzi również do rozwoju choroby tarczycy na te autoimmunologicznym – Hashimoto. Przy Hashimoto najczęstszymi dolegliwościami są spowolniony metabolizm, nadmierne magazynowanie tkanki tłuszczowej, depresja, zmęczenie oraz dużo innych objawów.
5. Nieprawidłowe wchłanianie
Główne niedobory związane z przepuszczalnością jelit dotyczą magnezu, witaminy B12 oraz enzymów trawiennych. Przy występowaniu nieszczelnego jelita zaleca się suplementy witaminowe i probiotyki, żeby mieć pewność, że organizm dostaje odpowiednią ilość składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
6. Stany zapalne skóry
Trądzik, łuszczyca to częste objawy towarzyszące przeciekającym jelitom.
7. Zaburzenia nastroju, autyzm
Według wielu badań naukowych przesiąkliwe jelito ma związek z wieloma zaburzeniami natury neuropoznawczej. Na przykład, stan zapalny wywołany nadmierną przepuszczalnością jelit powoduje produkcję prozapalnych cytokin i innych związków, które przyczyniają się do powstania depresji.
Związek autyzmu z dysbakteriozą, która prowadzi do wzmożonej przepuszczalności jelit, a także produkcji i wchłaniania substancji neurochemicznych oraz neurotoksycznych ksenobiotyków został przedstawiony nie tak dawno w Nutritional Neuroscience.
Pozdrawiam,
Iwona Prażmo
Więcej informacji na temat jelit znajdziesz tutaj: